Tekli rakip serisi

kert

Bir başka ilginç eğilim, aynı takımların veya sporcuların kısa sürede birkaç kez birbirleriyle rekabet etmeleri durumunda gözlemlenir. Örneğin, iki tur kavşağında iki şampiyonluk maçının yanı sıra, kulüpler beraberlik sırasında birbirlerine atıldıysa bir kupa maçı olabilir. Bu senaryonun klasik versiyonu, aynı rakiplerin dört galibiyet alması durumunda, hokey veya basketboldaki bir dizi playoff.

Böyle bir senaryoda, bir gerçeğin hatırlanması gerekir: çok nadiren bu tür dizilerin tek tip sonuçları olacaktır. Bir takımda 3-4 galibiyet kazanır, yaklaşık olarak eşit puanla – bu daha güçlü olsa bile saçmadır. Rakipler buna adapte olur ve çoğu zaman, yenilgiden sonra inatçı bir mücadele ya da karşılıklı bir mücadele zaferinden ya da çok verimli bir dövüşün ardından “tabandan çekiliş” yaşanır. İlk oyunların sonuçlarını değerlendirirken, daha iyi bir deneyime kavuşur, yeni bir yüzleşmenin sonucunu tahmin etmeye çalışır. Ve sık sık çıkıyor.

Örneğin, şampiyonada son zamanlarda kendinden emin ve kuru bir şekilde rakiplerini yenerse, o zaman bir sonraki kupa maçında onunla bir rövanş ya da berabere bir “kesmek” için beklemeye değer. Ya da ilk oyunda biri gol atamadıysa, o zaman en yakın “otvetku” da bunun şansı büyük ölçüde artar. Bu bir dogma değildir, ancak oldukça uzun süredir yapılan spor gözlemleri, bu spor senaryolarının geliştirilmesinden yanadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.